Na co si dát pozor?
Na "bezplatná poradenská centra" financovaná bankami či nebankovními věřiteli.
Vždy se informujete kdo za bezplatnými službami stojí a kdo je financuje. A pokud to není dohledatelné nebo Vám nechtějí seznam svých donátorů dát, držte se od ních dál. Nic není zadarmo a velmi často se stává, že ušetříte pár tisíc a o desítky či stovky tisíc přijdete. A to z toho důvodu, že konsolidace, přeúvěrování, poukázání na nezákonnost exekuce nebo dokonce osobní bankrot je výhodný pro dlužníka, nikoliv pro banku či exekutora. Proto některá sdružení, neziskovky financované finančními ústavy (bankami, nebankovními a leasingovými společnostmi), kde všechny způsoby oddlužení popsané pod menu Služby jsou až tou poslední možností, pracují pro daného věřitele a nikoli pro Vás. A velice často se Vás snaží udržet ve splátkovém kolotoči a doslova z Vás vymáčknout co nejvíce. A samozřejmě Vás jako platící klienty udržet co nejdéle. I když už je to třeba nevýhodné pro Vás a jinde dostanete lepší podmínky nebo prostě už víte, že dluh je pro Vás neazplatitelný a každá další splátka je v podstatě jen prodlužováním agónie.
V takovém případě pak skutečně přicházá na řadu osobní bankrot. Musíte si ovšem uvědomit, že banky, ale i nebankovní instituice a další věřitelé pro uplatnění co nejvíce smluvních pokut potřebují získat informace o Vašem zadlužení a zejména čas (pro vystavení smluvních pokut, sesplatnění úvěrů, atd..)! Efektivní osobní bankrot by tak měl proběhnout rychle - banka (jakýkoliv věřitel) by se měla dozvědět o osobním bankrotu až z Insolvenčního rejstříku!
Čím déle se věřitel dozvídá o vyhlášení osobního bankrotu, tím více jako dlužník ušetříte. Věřitel si tak nestihne napočítat různé penále, právní zastupování a náklady za exekuce. Dlužník tak splácí 30% z dluhu, nikoliv 30% z dluhu včetně dalších, mnohdy naprosto nesmyslných, sankcí plynoucích ze smluv.
Na finanční poradce pracující pro velké firmy.
Proč? Většinou proto, že jsou provázáni zase s těmi největšími hráči na trhu, kterým zprostředkovávají úvěry za stovky milionů korun, a radí Vám tak, aby za prvé z toho měli co nejvyšší provize a za druhé tak, aby právě jejich partneři získali co nejvyšší počet a objem úvěrů. Váš zájem je až na druhém či třetím místě.
Na oddlužovací agentury.
Od 1.7. 2017 insolvenční zákon naprosto striktně vyjmenovává osoby, které mohou za Vás podat insolvenční návrh. Jsou to advokáti, insolvenční správci, exekutoři a také tzv. akreditované osoby.
To jsou neziskové organizace, které musí pracovat zdarma (to je jednou z podmínek akreditace). Zkuste se zamyslet jakou by jste Vy měli motivaci, kdyby jste museli pracovat zadarmo. Jejich zaměstnanci samozřejmě zadarmo nepracují, ale oblast insolvencí rozhodně není tou, kterou by sponzoři nějak zvlášť podporovali. A jsme opět zpět u donátorů. Mnohé z těchto akreditovaných osob totiž dotují banky či nebankovní instituce. A ty rozhodně nemají zájem na tom aby dlužníci chodlili do oddležení dle zákona nebo alespoň aby šli do oddlužení v době kdy ještě mají nějaký majetek.
Výsledkem je, že oddlužením se v nich zabývají často lidé bez vysokoškolského vzdělání, kteří o tom moc neví a maximálně dokáží sepsat návrh, pokud není příliš složitý. O skutečném řešení Vašeho problému s využitím všech možností a posouzením zákonnosti a reálnosti Vašich dluhů si tak můžete jen nechat zdát. Vždy je proto lepší vyhledat finančního poradce nebo firmu, která se poradenstvím v oblasti pomoci ve finančních problémech zabývá. Ti solidní Vám poskytnou první konzultaci zdarma. Ti odpovědní Vám nabídnou finanční analýzu, která již zdarma samozřejmě není, ale věřte, že se vyplatí. Z ní potom bude jasné, jaké je pro Vás skutečně nejlepší řešení. A zdaleka ne vždy je to tzv. osobní bankort. Častokrát pmůže konsolidace, rozložení splátek, přeúvěrování, apod. A mnohdy je dobré i zapojení dalších členů rodiny, i ti totiž mohou být vašimi dluhy ohroženi.